Шкільний музей є однією із форм роботи з розвитку творчої самодіяльності й суспільної активності вчителів, учнів та батьків у процесі збору, дослідженні та оформленні матеріалів з історії, що мають виховну та науково-пізнавальну цінність.
Шкільний музей покликаний сприяти формуванню патріотизму, розширенню кругозору і виховання пізнавальних інтересів та здібностей учнів, оволодінню ними практичних навичок пошукової, дослідницької роботи.
У нашій школі діє музей Бойової Слави «Харківщина в роки ВВВ», заснований ще 15 жовтня 1978 року. Значне відновлення фондів музею відбулось в 2004 році (присвячене 60-річчю Перемоги у ВВВ). Поповнення і відновлення фондів музею йшло різними шляхами: організація екскурсій, походів, налагодження переписки й особистих контактів з різними організаціями й особами, установлення зв'язків з іншими шкільними музеями; проведення збору необхідних матеріалів на підставі попереднього вивчення літератури й інших джерел по відповідній тематиці; створення експозиційних виставок.
У своїй роботі музей підтримує тісні зв'язки з Радою Ветеранів Червонозаводського району та Червонозаводським райвійськкоматом.
На
сучасному етапі в історико-патріотичній діяльності музею зацікавлені не лише
вчителі, учні, батьки але й ветерани ВВВ. В роботі музею можна виділити такі
напрямки роботи: пошуковий, бібліографічний, освітньо-масовий та науковий.
Пошукова робота розпочалася ще з моменту заснування школи – з 1964 року. Так склалося, що в школі працювали й навчалися ветерани та діти війни. Завдяки енергії цих людей та по велінню патріотичної ініціативи адміністрації школи і шкільних молодіжних організацій й було організовано музей. На початку свого існування (з 25 жовтня 1978 року) музей носив ім'я Героя Радянського Союзу льотчика Іржака, подвигу якого стосувалася більшість матеріалів музею. З 2001 року – Музей Героїв Харківського підпілля. У 2004 році для музею було виділене окреме приміщення, а 23 лютого 2005 року відбулося його святкове відкриття вже як Музею Бойової Слави «Харківщина в роки ВВВ». Завдяки багаторічній пошуковій діяльності в музеї зібрано інформацію про події ВВВ на Харківщині, матеріали про харківське підпілля, воїнів-іноземців, іменами яких названі вулиці міста, оформлено тематичні стенди. Пошукова діяльність у школі триває невпинно. Окремо слід відмітити накопичення інформації про представників Червонозаводського району, які брали участь у війні в Афганістані.
Бібліографічна
робота в музеї включає в себе підбір музейних матеріалів до тем шкільних
предметів, підготовку повідомлень за матеріалами пошукової роботи, складання
тематики екскурсій, лекцій, планування та розробка презентаційних матеріалів.
Головними пріоритетами освітньо-масової роботи є екскурсії для школярів, батьків, ветеранів та всіх бажаючих, уроки-лекції для старшокласників, консультації, які дають як ветерани так і досвідчені учні-екскурсоводи, тематичні виставки, уроки мужності, лінійки пам'яті із запрошенням та привітанням на них ветеранів, зустрічі з колишніми випускниками, що вже відслужили в лавах збройних сил України поїздки до пам'ятних місць Харківщини.
Найскладнішим напрямком діяльності музею є наукова робота. Вона потребує вміння працювати із джерелами (листами, мемуарами, речовими пам'ятками) та науковою літературою. Результатом наукової роботи є не лише достовірність поданої інформації на стендах, але й систематизація подарованих ветеранами бойових нагород. Також за матеріалами музею учні старанно готують доповіді, реферати та пишуть роботи МАН. Ця робота передбачає співпрацю з бібліотеками та архівами міста.
Отже,
головною метою роботи Музею Бойової Слави «Харківщина в роки ВВВ» є активізація
діяльності учнів на пошуково-дослідницьку роботу, військово-патріотичне виховання
підростаючого покоління на кращих традиціях служіння народу та вірність
Україні, одержання і поглиблення знань про Другу Світову війну, вивчення
маловідомих її сторінок, посилення уваги шкіл до життєвих проблем ветеранів,
збереження історичної пам'яті народу.
